fbpx

7 Nejčastějších chyb na webu

V populaci máme tři typy rodičů – 1. typ si své dítě idealizuje a jeho chyby nikdy nevidí, 2. typ rodičů má děti tzv. na salámu a vůbec je neřeší a 3. typ jsou kritičtí rodiče, kteří se snaží, aby jejich dítě dosáhlo objektivně co nejlepších výsledků. U webů je to stejné, setkáváme se se třemi typy majitelů a jejich postoj je srovnatelný se zmíněnými rodiči. Co ale reálně na webech často pokulhává?

Chyba č. 1 – Automatické přehrávání zvuku

Dokáže vás vytočit něco ještě více než to, že otevřete webovou stránku a nahlas začne hrát nějaká naprosto zbytečná melodie? Ano, dokáže! To, že nemůžete najít miniaturní ikonu, kterou se ten příšerný zvuk vypne. Teď si představte, že si takových webů otevřete (ideálně někde na veřejnosti) do nových oken více najednou – uf, uf, rudý obličej a společenská sebevražda v přímém přenosu.

Chyba č. 2 – Vyskakovací okna

Vnucovat, vnucovat, a ještě jednou vnucovat! Asi takto vnímáme vyskakovací okna, která zaútočí během první vteřiny návštěvy webu. Ještě ani nevidíme, kam jsme přišli, nevíme, zda vůbec najdeme to, co hledáme, ale už musíme chytat křížek – nejlepší je chytání křížku na mobilním zařízení, kde je často boj marný. Pokud tedy máte web, a útočící vyskakovače potřebujete, nechte návštěvníka alespoň rozkoukat!

Zásadní je logické uspořádání a pomyslné vodítko.

 

Chyba č. 3 – Nelogická struktura

Jestliže patříte k těm, kteří chtějí svůj web hravý a vytvořili proto labyrint, tento bod přeskočte! Web by neměl z návštěvníka udělat zmatenou lesní včelu! Zásadní je logické uspořádání a pomyslné vodítko – zní to zvláštně, ale ano, opravdu potřebujeme vodítko, na kterém dovedeme návštěvníka do cíle. Také přeci nejprve neříkáte na shledanou.

Chyba č. 4 – Nepoužitelnost na mobilním zařízení

Tato chyba se netýká jen zralých (chápejte starých) webů, ale bohužel i těch nových. Ať už se na smartphonu můžete vzteknout utíkajícím okénkem, musíte maximálně zoomovat mikro písmenka nebo dokonce získáte odvahu na nákup v e-shopu z mobilu a objednávka prostě nelze odeslat kliknutím na tlačítko, je to k vzteku a od další návštěvy to odradí. Dnes se mobilní zařízení přece používají napříč všemi generacemi.

Chyba č. 5 – Fotografie nelze zvětšit

Jednoduše řečeno je to naprostá paráda, když hotel své pokoje prezentuje fotografiemi o rozměru 1 x 1,5 cm. Zvětšení fotografie? Vždyť máte přece místo očí mikroskop, ne?

Chyba č. 6 – Nekonkrétnost informací

Velmi častý problém na stránkách firem – pro lepší ukázku se zamysleme nad sdělením: Jsme významná firma s dlouholetou tradicí a významným postavením na trhu. Zákazníci se na nás s důvěrou obrací se svými problémy již mnoho let.
A teď narovinu – Víte čím se tato firma zabývá? Vážně tohle potřebujeme na webech číst?

Chyba č. 7 – Chybí Call to action

Neboli výzva k akci. Tato chyba souvisí s bodem č. 3, kde je zmíněno vodítko. Výzva návštěvníka na webu posouvá dle jeho rozhodnutí a také ho povzbuzuje k tomu, aby jednal – ne bloudil a následně odešel pryč.

K jakému typu majitelů webu tedy patříte? Je vám to tak trochu volné nebo jste kritičtí? Ať už se zdají některé chyby malichernost, je lepší se jich vyvarovat. Tak či tak jich totiž bude na webu pravděpodobně ještě více. Občas je dobré vzít si na pomoc lidi z branže, kteří poradí😊.

Autor článku: Andrea Čudová (Copywriter, SEO)

Kategorie:
  Články
tento článek byl sdílen 0 krát
 100